Kako radi starter automobila, njegova svrha i princip rada

Sadržaj

  1. Uređaj za pokretanje
  2. Rad motora startera
  3. Kako starter pokreće motor
  4. Značajke dizajna
  5. Glavni kvarovi

Za pokretanje motora s unutarnjim izgaranjem potrebno je da se u njemu zapali smjesa zraka i goriva. Da biste to učinili, potrebno je okretati radilicu na minimalne broj okretaja potrebnih za normalan rad, od čega počinju radni procesi u cilindrima, u skladu s ciklusima motora s unutarnjim izgaranjem. Elektromehanički uređaj nazvan starter pomoći će okretati radilicu prilikom pokretanja motora.

starter

Uređaj za pokretanje

Strukturno, starter je električni motor i dizajniran je za pretvaranje električne energije u mehaničku energiju. Princip njegovog rada je da, prema Amperovom zakonu, okvir sa strujom, smješten u stalnom magnetskom polju, počinje rotirati. Razmotrite glavne komponente startera.

  1. Kućište sa čeličnom jezgrom (cipelom), s vodljivim namotom. Četiri jezgre su ugrađene i pričvršćene u tijelo. Ispada namot statora, koji se također naziva i pobudni namot. Ulaz u namotaj se napaja sa strane kućišta, a izlaz na dvije bakreno-grafitne četke. Rezultat je standardni elektromagnet. Dizajn startera u modernim automobilima je jednostavniji – ovdje su jezgre zamijenjene trajnim magnetima, što vam omogućuje da uređaje učinite kompaktnijim.
  2. Sidro – čelična osovina na koju se upisuje jezgra. Izrađen je od tankih limova specijalnog električnog čelika kako bi se eliminirao utjecaj vrtložnih struja. U utore jezgre postavljaju se vodljivi okviri koji vode do kolektora od bakra. Spojen je na četke namota statora s pozitivnim nabojem i negativnim četkama dovedenim na masu uređaja.
  3. Stražnji poklopac ima posebne držače četkica koji drže četke na mjestu i opružuju ih radi poboljšanja kvalitete kontakta s komutatorom. U sredini se nalazi potporni rukavac za zaustavljanje sidra.

namotavanje pokretača
Rad motora startera

Princip rada startera praktički je isti kao i elektromotor. S pozitivnog terminala akumulatora struja se dovodi na ulazni kontakt, prolazeći do startera ili uzbudnog namota i do pozitivnih bakreno-grafitnih četkica u kontaktu s kolektorom. Odatle ide do vodljivih armaturnih petlji, negativnih četkica uzemljenja i negativnog terminala baterije.

Kada su magnetska polja statora i armature u interakciji, potonja se počinje okretati, pretvarajući električnu energiju u mehaničku. To je potrebno da se radilica motora s unutarnjim izgaranjem okreće. Na modernim uređajima, struja se ne mora primijeniti na namot polja, budući da je zamijenjena trajnim magnetima. Iz baterije se šalje izravno na pozitivne četke, iz kojih, kroz kolektor, struja teče do namota armature. Treba imati na umu da kroz pozitivnu žicu prolazi struja do 400 A, pa njezin materijal i presjek moraju odgovarati ovom parametru.

Kako starter pokreće motor

Jedina namjena startera je pokretanje motora automobila, pa ima posebne priključne uređaje koji na njega prenose generiranu mehaničku energiju.

Da biste to učinili, na sidru se izrađuju utori na koje se postavljaju vodilica i bendix. To je poseban dizajn koji se mora okretati određenom brzinom, prenoseći rotaciju osovine armature na zupčanik. U ovom slučaju, bendix se progresivno pomiče duž osovine armature, dok se zajedno s njim rotira.

Za pomicanje bendixa koristi se vilica umetnuta u utore vodilice. Može se pomicati u odnosu na montažnu os, dovodeći bendix naprijed ili natrag, ovisno o tome radi li starter ili ne. Utikač pokreće jezgra spojena na relej ili elektromagnet.

bendix

Načelo rada releja startera je jednostavno: njegovi kontakti izlaze na prekidač za paljenje i bateriju, kada je paljenje uključeno, struja dolazi do zavojnice releja, magnetizira jezgru, koja gura utikač naprijed. Istodobno, magnetizirani relej zatvara žicu napajanja baterije i startera pomoću bakrenog penija. Kada se krug paljenja otvori, zavojnica prestaje privlačiti jezgru, koja se pod utjecajem opruga vraća u prvobitni položaj. Sidro se počinje okretati u trenutku kada se Bendix isporučuje prema naprijed, kada se kontakt otvara – starter se prestaje okretati, a Bendix se hrani natrag. Cijeli ovaj dizajn je zatvoren tijelom i naziva se uvlačenjem starter releja.

Načelo djelovanja

Starter se instalira izravno u blizini zamašnjaka motora, koji je čvrsto pričvršćen na radilicu. Kruna zupčanika instalirana je na bočnoj strani diska zamašnjaka koja odgovara starteru zupčanika. Kada okrenete tipku za paljenje na početni položaj motora, relej uvlačenja ubacuje zupčanik Bendixa u krunu zupčanika, nakon čega je kontakt zatvoren za električni motor. Osovina sidra počinje se okretati, sila se prenosi na zamašnjak i radilicu, kao rezultat kojeg je motor pokrenut. Nakon pokretanja motora, ključ za paljenje se zatvara, svi se dijelovi vraćaju u izvornik. Starter se zaustavlja dok motor nastavlja raditi.

Značajke dizajna

Uređaj i rad startera na trajnim magnetima odlikuje se složenijim sustavom prijenosa sile na osovinu koja pokreće bendix. Za to se koristi planetarni zupčanik, koji se montira na kraći dio osovine, čvrsto spojen na armaturu. U isto vrijeme, osovina bendixa rotira na nosaču spojenom na planetarne zupčanike ili satelite glavnog zupčanika osovine armature. Tako rade takozvani starteri zupčanika.

starter dizajn

Bendix također ima svoj uređaj i često se naziva freewheel ili freewheel. Problem je u tome što njegov zupčanik mora tjerati zamašnjak da se okreće brzinom od najmanje 100 okretaja u minuti. Istodobno se okreće frekvencijom od 1000 okretaja u minuti. U trenutku kada se motor pokrene, njegova radilica počinje se okretati visokom frekvencijom, oko 1000 okretaja, a ako bendix zupčanik ostane uključen, okretat će se 10 000 okretaja u minuti, zbog čega će starter otkazati. Kako se to ne bi dogodilo, bendix ima poseban mehanizam koji sprječava prijenos rotacije sa zamašnjaka na osovinu armature.

kvačilo za pokretanje

Glavni kvarovi

Unatoč činjenici da je uređaj za pokretanje prilično jednostavan, s vremena na vrijeme nastaju problemi o kojima je bolje znati unaprijed. Često se događa da magneti zaostanu za kućištem i padnu. Ovaj se kvar lako popravlja, dovoljno ih je zalijepiti natrag, što možete učiniti i sami.

S vremenom se potporne čahure istroše, sidro se oslanja na njih, koje počinje vibrirati i udarati, pogoršavajući kontakt četkica i komutatora. To dovodi do nestabilnog rada startera, iskrenja, izgaranja četkica. Potrebno je obraditi kolektor, zamijeniti četke i čahure.

starter četke

Drugi čest problem je trošenje bendix valjaka. U ovom slučaju, osovina armature jednostavno ne okreće zupčanik i ne okreće zamašnjak. Da biste riješili problem, morate zamijeniti bendix.

starter od nikla

Ali najčešće relej uvlakača ne uspije. Na primjer, kada se nikl zalijepi, koji je pod utjecajem velike struje zavaren na kontakte. Zatim, kada je paljenje isključeno, armatura startera nastavlja se okretati, budući da glavni kontakt nije otvoren. Da biste riješili problem, trebate samo ukloniti negativni terminal baterije, zatim samo očistiti peni, ali ponekad trebate promijeniti cijeli solenoidni relej.