Kako testirati zavojnicu za paljenje s iskrom i multimetrom

Sadržaj

  1. Svitak paljenja i njegov uređaj
  2. Simptomi i uobičajeni uzroci kvara
  3. Metode za provjeru svitka paljenja
  4. Vizualna provjera
  5. Metoda vizualnog testiranja
  6. Metoda za provjeru električnog otpora multimetrom
  7. Smjernice za testiranje
  8. Video: Kako prepoznati neispravan svitak paljenja

Osobni automobil moderna osoba koristi za rješavanje raznih problema. Rad ovog tipa vozila čini život mnogo ugodnijim, a za širok raspon zanimanja značajno povećava učinkovitost radne aktivnosti.

Unatoč konstruktivnoj studiji, pojedine komponente modernog automobila ponekad zakažu. Za njihov oporavak potrebna je preliminarna dijagnostika. Slijede postupci za otkrivanje neispravnosti induktivnog svitka kod benzinskih motora.

Provjera ispravnosti zavojnice za paljenje automobila

Svitak paljenja i njegov uređaj

uređaj zavojnice za paljenje

Mehanički rad benzinskih motora nastaje kao rezultat izgaranja u cilindrima radne smjese gorivo-zrak, koja se pali električnom iskrom. Krugove paljenja napaja električni sustav automobila koji iz sigurnosnih razloga ima napon od 12 volti, što nije dovoljno za stvaranje iskre. Najlakši način za dobivanje visokog napona je korištenje pojačanog transformatora, koji se tradicionalno naziva zavojnica.

Transformator ne radi s istosmjernom strujom. Istodobno je dovoljna kratka iskra da se smjesa zapali. Da bi se to dobio, u krugove paljenja se uvodi prekidač. Trenutni skok u vrijeme rada omogućava transformaciju i uklanjanje napona nekoliko kilovolta od oslobađanja zavojnice, a zatim se isporučuje u svijeće.

Zavojnica sadrži dva namota: niskonaponski ili primarni i visokonaponski ili sekundarni. Zbog velikih struja koje teku u primarnom namotu, namotana je žicom velikog presjeka i ima mali omski otpor. Sekundarni namot nosi malu struju, što omogućuje da se namota tankom žicom. Osim toga, zbog potrebe za dobivanjem visokog omjera transformacije, sadrži nekoliko tisuća zavoja. Dakle, ima visoku otpornost.

Simptomi i uobičajeni uzroci kvara

Svitak za paljenje, kao i neregulirani transformator, ne sadrži pokretne dijelove, stoga ga karakterizira visoka radna pouzdanost. Rijetki slučajevi njegovog kvara u praksi se izvana očituju u činjenici da motor

  • počinje "troit", a ovaj učinak može djelomično nestati nakon zagrijavanja, ali se njegov intenzitet povećava s vremenom;
  • daje prekide tijekom kiše i visoke vlažnosti;
  • zimi, prije završetka zagrijavanja, uočavaju se "propadanja", koji se smanjuju kada se postigne radna temperatura;
  • reagira s "kvarom" na oštru opskrbu plinom.

Mehanička oštećenja zavojnice nastaju uslijed udara na tijelo i zbog razaranja izolacije kao posljedica prirodnog starenja i kada ulje dospije na njega.

Najčešći uzrok kvara zavojnice je izlaganje vlazi ljeti i sredstvima protiv zaleđivanja zimi, koja prodiru u motorni prostor i uzrokuju koroziju kontakata.

Pregrijavanje i prekomjerne vibracije tijekom nenormalnog rada motora negativno utječu na pouzdanost zavojnice.

Iz gornjeg popisa može se vidjeti da je vlasnik automobila u mogućnosti smanjiti vjerojatnost kvara zavojnice pravilnim upravljanjem automobilom i održavanjem u dobrom stanju. Ali nemoguće je potpuno isključiti neuspjeh ovog čvora.

Putno računalo ukazuje na kvar zavojnice uključivanjem indikatora Check Engine. Djeluje iz drugih razloga. Stoga su potrebna dodatna ispitivanja kako bi se točno lokalizirao kvar. Ispitivanje je moguće bez uporabe složene profesionalne dijagnostičke opreme.

Metode za provjeru svitka paljenja

Vizualna provjera

Vizualni pregled prethodi ispitivanju bilo kojom metodom.

Za početak, tu je sama zavojnica. Da bismo to učinili, prolazimo duž žice od razdjelnika u smjeru suprotnom od svijeća. Zatim pregledavamo.

Na tijelu svitka ne smije biti pukotina, strugotina, izgaranja. Ako se pronađe, zavojnica se mora zamijeniti.

Kontakti ne smiju biti oksidirani. Oksidacija se uklanja skidanjem.

neispravan indukcijski svitak

Metoda vizualnog testiranja

Snaga metode vizualnog ispitivanja (poznate kao metoda "iskri testa") je njezina jednostavnost implementacije. Ne zahtijeva nikakve uređaje i izvodi se čak i na cesti. Glavni nedostaci razumno se smatraju niskom preciznošću, visokim intenzitetom rada, rizicima od strujnih udara.

Ova metoda će zahtijevati radnu svijeću i kliješta, možda će vam trebati utični ključ za svijeće.

Preporučljivo je započeti s radom ne ranije od četvrt sata nakon gašenja motora kako bi se imao vremena ohladiti.

Prvo se uklanja žica prve svijeće, na nju je spojena kontrolna svijeća. Držeći svijeću kliještima za izolator, dodirnite navojni dio ruba neizoliranog metalnog dijela kućišta motora. Dok motor radi i zavojnica je u dobrom stanju, intenzivna ljubičasta iskra skače između elektrode i kućišta. Da biste smanjili rizike, ne možete pokrenuti motor, već uključite starter na nekoliko sekundi.

ispitivanje svitka paljenja

Neispravnost zavojnice se zaključuje ako je iskra slaba ili ima izraženu žućkastu nijansu. Odsutnost iskre ukazuje na kvar zavojnice ili potpuni nedostatak kontakta.

Ako u motoru postoji nekoliko zavojnica, kontrolni postupak se provodi za svaki od njih.

Ako nema rezervne servisne svijeće, kao vizualni indikator se koristi svijeća koja se odvrne s jednog od cilindara motora.

Na svijeće se primjenjuje napon od nekoliko kilovolti. Imajući to na umu, kada se pozivate na metodu vizualnog pregleda u bilo kojem obliku njezine provedbe, budite oprezni i ne dirajte nezaštićene dijelove tijela s neizoliranim dijelovima električnih instalacija u vozilu.

Još nešto korisno za vas:

  • Zviždaljke za remen alternatora: glavni uzroci i rješenja problema
  • Vibracije motora u praznom hodu: dijagnostika i popravak
  • Senzor položaja radilice (DPKV) – što je to i za što je odgovoran

Metoda za provjeru električnog otpora multimetrom

Ova metoda zahtijeva obveznu upotrebu multimetra (testera) koji radi u načinu rada ohmmetra. Nadalje, smatramo da koristimo moderni digitalni multimetar.

Prije početka mjerenja provjeravamo ispravnost mjernog uređaja:

  • kada su sonde otvorene, na ekranu se prikazuje jedinica;
  • kada su sonde zatvorene jedna prema drugoj, indikator u rasponu mjerenja visokog otpora prikazuje 00,0, a pri prelasku na raspon od 200 Ohma – ne više od 0,5 Ohma.

Zatim, sa zaustavljenim motorom i isključenim paljenjem, rastavljamo zavojnicu i na njoj nalazimo kontakte primarnog i sekundarnog namota. Sljedeći korak je mjerenje otpora.

Za primarni namot, čiji su krajevi izvedeni na stezaljke zavojnice, izmjerena vrijednost ne prelazi 5 ohma (točnu vrijednost, koja varira kod različitih marki automobila, možete pronaći u tehničkom opisu). Za sekundarni namot, čiji su krajevi spojeni na kontakt visokonaponske žice i pozitivnog terminala, otpor za različite modele zavojnica varira unutar 5 – 17 kOhm.

provjeravanje svitka paljenja multimetrom

Prekoračenje navedenih granica s visokim stupnjem sigurnosti ukazuje na kvar zavojnice i:

  • niža vrijednost otpora ukazuje na kratki spoj zbog oštećenja izolacije;
  • velika očitanja (do beskonačnosti) tumače se kao prekid žice namota.

U postupku provjere sekundarnog namota, dodatno se uzima u obzir sljedeće:

  • mjerenja se provode uzimajući u obzir polaritet, t.e. crna sonda mora biti spojena na masu;
  • za zavojnice s četiri izvoda mjerenja se vrše na svim kontaktima.

Smjernice za testiranje

Provjera ispravnosti induktivnog svitka nije složen postupak i obavlja ga vozač s minimalnom razinom obuke.

Ceteris paribus, bolje je kontrolirati otpor (manji radni intenzitet, veća pouzdanost, rizici od oštećenja visokog napona svedeni su na nulu).

Neuspješan indukcijski svitak popravlja se premotavanjem neuspjelog svitka. Međutim, popravak se ne opravdava zbog visoke cijene i velikog intenziteta rada. Stoga je preporučljivo zamijeniti neispravnu zavojnicu novom.

Video: Kako prepoznati neispravan svitak paljenja