Solenoidni relej pokretača – uređaj, kvarovi, provjera

Sadržaj

  1. Namjena i dizajn solenoidnog releja
  2. Simptomi kvara releja i njihovi uzroci
  3. Provjera releja bez demontaže startera
  4. Dijagnostika bez skidanja startera pomoću multimetra
  5. Provjera s uklonjenim starterom pomoću multimetra
  6. Video: Provjera uklanjanja startera iz automobila
  7. Zaključak

Mogućnost pokretanja motora okretanjem ključa za paljenje iz putničkog prostora i bez velikog fizičkog napora može se sa sigurnošću pripisati jednom od najznačajnijih dostignuća dizajnera u smislu poboljšanja potrošačkih kvaliteta automobila. Međutim, ponekad se dogodi da nije moguće pokrenuti automobil električnim starterom. Razlozi za takav neugodan događaj su različiti, ali popis najvjerojatnijih među njima uključuje kvar solenoidnog releja. Pametni entuzijast automobila može brzo lokalizirati i dijagnosticirati takav kvar samostalno, a zatim izvršiti popravke i vratiti automobil u normalan rad bez kontaktiranja servisnog centra i uz minimalne financijske troškove. Za obavljanje dijela provjera bit će potreban pomoćnik.

načine za provjeru elektromagnetnog releja startera

Namjena i dizajn solenoidnog releja

Solenoidni relej startera je vučni solenoid s dva zavojnica s pokretnom jezgrom s povratnom oprugom i služi za aktiviranje slobodnog kotača. Često je, zbog povećanja ukupne pouzdanosti, strukturno izrađen u obliku jednog od funkcionalnih blokova pokretača.

Motor se pokreće iz startera zbog rotacije u željenom smjeru zamašnjaka, što se događa kroz odgovarajući zupčanik. Stoga, kada se struja dovede na uvlačenje namota releja, zupčanik kvačila startera (bendix) se prebacuje u radni položaj i zahvaća s prstenastim zupčanikom zamašnjaka, dodatno komprimira povratnu oprugu. Kada spojka dosegne krajnji prednji položaj, kako bi se smanjila potrošnja struje, namot za uvlačenje se isključuje i samo zadržni namot ostaje pod naponom. Potom se starter uključuje.

krug solenoidnog releja
Stalni zahvat bendixa i zamašnjaka je neprihvatljiv i nakon pokretanja motora mora se prekinuti. Da biste to učinili, kada se ključ za paljenje izvadi iz početne pozicije, strujni krug za napajanje namota za držanje se prekida, sila za pričvršćivanje kvačila u prednjem položaju nestaje i povratna opruga pomiče šipku releja u prvobitni položaj.

starter dizajn
Potreba za primjenom ovdje prikazanog prilično kompliciranog postupka proizlazi iz činjenice da

  • okretanje prema njemu pouzdano osigurava starter od kvara (ne nosi ga motor koji radi i ne prelazi u generatorski mod);
  • opterećenje baterije je smanjeno;
  • nema bojenja zuba zupčanika i krunice.

Još nešto korisno za vas:

  • Trostupanjski regulator napona generatora
  • Kako promijeniti svjetiljke na Renault Loganu
  • Starter bendix – funkcije, kvarovi, provjera i zamjena startera bendixa

Simptomi kvara releja i njihovi uzroci

Relej ne radi zbog mehaničkog trošenja i zastoja, izgaranja kontakata, prekida strujnih strujnih krugova. Sljedeće ukazuje na kvar ovog čvora:

  • kada pokušavate pokrenuti motor, starter se okreće bez okretanja radilice motora;
  • pokušaj pokretanja motora popraćen je karakterističnim škljocanjem bez okretanja startera ili starter ne razvija brzinu potrebnu za pokretanje;
  • nakon pokretanja motora, starter se ne gasi i ponovno radi s karakterističnim visokim zvukom.

Uzroci kvara releja startera:

  • puknuće strujnih prijenosnih krugova do namota za uvlačenje i držanje;
  • oslabljena povratna opruga;
  • izgorjeli kontakti;
  • namot je oštećen;
  • uništenje trupa.

Provjera releja bez demontaže startera

provjeravanje solenoidnog releja multimetrom
Provjera rada releja uvlakača u prvoj fazi ne zahtijeva rastavljanje i demontažu startera:

  1. Vizualno provjerite odsutnost prekida u spojnim žicama na relej.
  2. Nakon okretanja ključa za paljenje u položaj "Start", trebao bi se čuti karakterističan klik.
  3. Ako postoji klik i starter se ne pokrene, moguć je kvar brave ili njegovih kontakata.
  4. Da biste provjerili ispravnost brave, uklonite žicu releja koja ga povezuje s bravom. Zatim se odvijačem ovaj terminal zatvara na terminal baterije (rad je ekvivalentan zaobilaženju brave). Ako se motor pokrene, onda je uzrok kvara relej.

Dijagnostika bez skidanja startera pomoću multimetra

Da biste to učinili, multimetar (tester) uzastopno prvo mjeri napon na terminalima akumulatora koji su isključeni iz mreže automobila. To je otprilike 12,7 V. Ako su očitanja instrumenta manja od 12 V, smatra se da je baterija jako ispražnjena i da nije prikladna za daljnja ispitivanja.

Zatim vratite redovitu žičanu vezu i izmjerite napon na terminalima baterije i kontaktima releja. U usporedbi s prethodnim slučajem, mijenja se za najviše 0,1 V i bit će jednak na obje kontrolne točke. Pomaknite ključ u početni položaj. Napon na kontaktima releja ne smije pasti ispod 12 V. Inače su spojne žice najvjerojatnije neispravne, moguće je da je jedan ili više kontakata u strujnom krugu izgorjelo.

Provjera s uklonjenim starterom pomoću multimetra

Ovaj test elektromagnetnog releja omogućuje vam vrlo precizno obavljanje unutarnje dijagnostike i određivanje stanja namota i kontakata.
Demontaža startera, ovisno o marki automobila, izvodi se na različite načine. Za VAZ 2110 ovaj se postupak provodi odozdo iz jame. Prije odvrtanja pričvršćivača, žice se uklanjaju (bolje je označiti terminale kako se ne bi zbunili tijekom montaže), možda će biti potrebno ukloniti zaštitu kućišta radilice.
test startera s rastavljanjem

Za početak, napon se primjenjuje s baterije na tijelo i terminale releja, rad je popraćen karakterističnim klikom i vidljivim pomicanjem vretena.
Daljnje se provjere provode pomoću multimetra, koji se prebacuje u način mjerenja otpora i odabire raspon od 200 ohma.

Video: Provjera uklanjanja startera iz automobila

Prvo provjerite ispravnost uvlakača i zavojnica za držanje. Da biste to učinili, jedna od sondi je spojena na masu, druga dodiruje kontakte u seriji. Instrument očitava 2 oma. Odstupanje očitanja instrumenta od navedene vrijednosti – znak otvorenog ili kratkog spoja.Za provjeru kontakata napajanja, jezgra se uklanja iz kućišta releja i uklanja se povratna opruga, nakon čega se jezgra ubacuje natrag. Šipka jezgre naliježe na stol s određenom silom i otpor se zamjenjuje već između kontakata. Otpor je otprilike 1,5 ohma.

Zaključak

Dijagnosticiranje kvara releja uvlakača ne odnosi se na složene tehničke postupke, može ga provesti vozač s prosječnom razinom znanja iz elektrotehnike, koji ima bravarske vještine. Prilikom rada potrebno je samo poznavanje principa rada ovog čvora. Točna dijagnoza se postavlja pomoću multimetra.
Relej se ne odnosi na uređaje koji se mogu popraviti u garaži. Stoga se neispravan relej zamjenjuje novim.