Kucajte u prednji ovjes Vaz Classic

Sadržaj

  1. Što može pokucati u prednji ovjes
  2. Dijagnoza uzroka kucanja u prednjem ovjesu
  3. Čahure stabilizatora
  4. Upravljački štapovi
  5. Provjera ležaja kotača
  6. Dijagnoza potpora kuglice
  7. Stalci za apsorpber za amortizere
  8. Video: Što kuca u prednji ovjes.
  9. Zaključak

Vožnja neravnom cestom ili premještanja prepreka na VAZ klasiku svih modela često dovodi do činjenice da se sa strane jednog od prednjih kotača čuje izrazit kucanje. To signalizira probleme s prednjim dijelom ovjesa i ako na njega ne obratite pažnju, potrošnja goriva će se povećati, automobil će se povući prema kolu gdje se promatra kucanje.

Prednji ovjes Vaz Classic

Što može kucati u prednjem ovjesu

Kada kucate u prednji ovjes na VAZ classic, morate odrediti koji od čvorova nije u redu. Najčešći uzroci kucanja su takvi elementi šasije:

  1. Prednji ležaj glavčine. To se događa kada nije podešen, slabo zategnut ili pokvaren zbog velike kilometraže.
  2. čeljust kočnice.
  3. Kuglasti zglobovi, gornji i donji.
  4. Krajevi anglijske šipke.
  5. Prednji amortizer ili njegova montaža na nosač, tihi blokovi, gornje čahure.
  6. Čahure stabilizatora ako su istrošene gumene trake.
  7. Donji i gornji tihi blokovi poluga na početku kretanja ili kočenja.
  8. Stup upravljača može pokucati na lijevu stranu prednjeg ovjesa.
  9. Na desnoj strani njihalo kuca.

Kucanje na neravninama i malim neravninama najčešće su uzrokovani problemima sa čeljustom kočionih pločica, gornjim i donjim kugličnim zglobovima, sponom i ležajem kotača. U rijetkim slučajevima, slomljena opruga može biti izvor oštrog metalnog udarca, kada se zavojnice pri kretanju drže jedna za drugu. Sličan škripavi zvuk se čuje iz puknuća prednje čašice ispod opruge, to je uvijek popraćeno slijeganjem jedne od strana automobila. Nakon snažnih udaraca, letvica može puknuti, što će također dovesti do kucanja u ovjesu, isto se događa i s praskavom gredom. Slomljena zaštita i blatobran mogu kucati, ali to se ne odnosi na probleme s ovjesom. Posebnu pozornost treba obratiti na zatezanje diskova kotača, koji jednostavno mogu odletjeti uz cestu – kucanje je jedan od znakova loše zategnutog kotača.

Dijagnoza uzroka kucanja u prednjem ovjesu

Stabilizatorske čahure

Da biste provjerili stanje čahure stabilizatora, iz jame morate provjeriti slobodnu igru ​​trzanjem ruke. Ne smije biti zazora u gumenim vrpcama na polugama i u blizini kraka. To se mora učiniti s lijeve i desne strane, ako postoji zračnost, trebat će zamijeniti čahure stabilizatora.

čahure stabilizatora

Čvor kravate

S opterećenim kotačem, kada je na površini, možete provjeriti rad ankera. Da biste to učinili, potisak se mora pomicati s jedne na drugu stranu rukom, dok mora hodati s naporom, bez stvaranja stranih zvukova. Dodatno, prsti upravljača se provjeravaju da se ne pomiču u smjeru gore i dolje.

krajevi vučne šipke

Srednja karika ne rotira se u stranu, tako da se može pomicati samo gore-dolje, a mora se držati čvrsto bez zvuka. Njihalo se odmah provjerava, njišeći ga gore-dolje. Po potrebi se može zategnuti ili zamijeniti.

visak srednjeg potiska

Provjera ležaja kotača

Kucanje na neravninama može biti izazvano ležajem kotača, što daje istjecanje. Da biste to učinili, prednji kotač, iz kojeg se čuje kucanje, mora se podići dizalicom, ostavljajući ga u suspendiranom položaju. Ako je ovjesni kotač labav, onda je uzrok kucanja u prednjem ovjesu ležaj ili kuglični zglob.

Za točno utvrđivanje uzroka kucanja potrebno je kotač s kočnicama ili papučicu kočnice učvrstiti cijevi ili drugim prikladnim predmetom. Nakon fiksiranja kotača, ponovno se mora provjeriti radi li se o zračnosti. Ako kotač prestane igrati – problem je u ležaju kotača, prisutnost zračnosti na kočnici – istrošenost ili lom gornjeg kugličnog zgloba.

Ponekad, da biste uklonili kucanje na neravninama, dovoljno je zategnuti ležaj kotača. Nakon toga morate voziti auto, ako se ponovno pojavi predstava, ovaj dio se mora zamijeniti. Za zatezanje ležaja morate ukloniti kotač, ukloniti poklopac koji štiti središnji dio glavčine. Ispod nje će se otvoriti matica 27, kojom se ležaj zateže.

matica za pritezanje ležajeva

Ako postoji ključ s dinamometrom, tada se zatezanje vrši silom navedenom u tehničkoj dokumentaciji. U nedostatku takvog alata, kotač se postavlja natrag, ali bez poklopca. Matica se zateže sve dok zazor ne nestane, nakon čega se matica mora okrenuti za četvrtinu okreta natrag. Prilikom određivanja dopuštenog zazora, jedna ruka kontrolira kretanje glavčine i ležaja, druga zamahuje kotač. Važno je znati da će se ležaj pregrijati kada je previše zategnut, zbog čega će brzo propasti. Nakon zatezanja, matica se učvršćuje u osovinski kanal, mast se gura u čep, nakon čega se sve sastavlja natrag.

Dijagnostika kugličnih zglobova

Na prednjem kotaču VAZ-a strukturno su predviđena dva kuglična ležaja – gornji i donji. Tupi udarac na neravninama može biti uzrokovan problemom u tim čvorovima. Da biste obavili dijagnostiku, morate se odvesti u jamu ili podići automobil na dizalo.

Nakon podizanja automobila uklanja se prednji kotač, pod donju polugu se postavljaju drveni nosači, a poluga se spušta na njih, rasterećujući kuglične ležajeve, koji nisu opterećeni u ovom položaju.

Nakon toga ugrađujemo nosač u otvor između osovine i gornjeg kugličnog zgloba. Klikom na njega provjeravamo ima li zračnosti izravno na kugličnom zglobu. Za provjeru donjeg nosača, nosač se pokreće između nosača, poluge i osovine. Prilikom provjere potrebno je snažno pritisnuti nosač, dopušteni su oštri pokreti trganja. Ako postoji zračnost u nosaču, to je uzrok kucanja, pa se mora zamijeniti.

provjera gornjeg kugličnog zgloba

provjera donjeg kugličnog zgloba

Drugi način za provjeru donjeg kugličnog zgloba je kroz poseban utikač instaliran iz tvornice. Odvrne se, nakon čega se stražnjom stranom čeljusti mjeri dubina otvorene rupe. U nedostatku čeljusti, mali komad žice će stati, umetnut je u rupu, nakon čega se mjeri dubina njenog uvođenja. Dubina umetanja mjernog alata ne smije biti veća od 11,8 mm, u suprotnom je potrebno zamijeniti nosač.

donji čep kugličnog zgloba

podupirači amortizera

Da biste dijagnosticirali kucanje u podupiraču amortizera, morate umetnuti odvijač između nosača amortizera i samog amortizera, između njih ne smije biti zračnosti. Ako postoji zračnost, potrebno je zamijeniti čahuru amortizera.

provjera stanja nosača amortizera

Sljedeći korak je pregled samog amortizera. Ne bi trebao imati nikakvih curenja. Da biste provjerili integritet gumenih traka na amortizeru, trebate jednu ruku staviti na vrh amortizera s gumenom brtvom, a drugom rukom početi ljuljati automobil. Ako je prisutan zazor, potrebno ga je zamijeniti.

Video: Što kuca u prednjem ovjesu.

Zaključak

Može biti mnogo razloga za kucanje u prednjem ovjesu klasičnih modela VAZ. Ispitali smo najvjerojatnije kvarove koji se najčešće događaju. Pravovremeno održavanje izbjeći će većinu njih. Ako se u ovjesu čuje kucanje, uz pomoć jednostavnih trikova, lako se otkriva njegov uzrok. Za to nije potrebna posebna oprema ili vještine, dijagnostika i popravci se rade u garaži, što štedi vrijeme i novac.