Senzor tlaka ulja u motoru

Sadržaj

  1. Kad senzor tlaka ulja radi (DDM)
  2. Vrste senzora
  3. Mehanički dizajn
  4. Električni i elektronički
  5. Moguće neispravnosti
  6. Provjera uslužnosti senzora tlaka
  7. VIDEO: Kako provjeriti senzor tlaka ulja u hitnim slučajevima

Bilo koji motor s unutarnjim izgaranjem zahtijeva stalno podmazivanje, za koje je naftni sustav odgovoran. Kroz njega motorno ulje stiže do pokretnih i trljanja čvorova motora, smanjujući njihovo trošenje i istovremeno hladeći mehanizam. Kontrola njegovog rada i stanja provodi senzor tlaka ulja. Tlak – ključni faktor u uslužnosti sustava motornog maziva. Zbog pritiska, ulje se isporučuje na sve potrebne čvorove, a njegovi jeseni signali o problemima na početku koje je potrebno riješiti što je prije moguće.

Senzor tlaka ulja

Kad senzor tlaka ulja radi (DDM)

Ovaj je uređaj osmišljen za prijavu kvarova koji su nastali u sustavu za podmazivanje motora. Senzor tlaka ulja u nuždi signalizira sljedeće probleme:

  1. pad motornog podmazivanja;
  2. Zagađenje ulja čađe, metalne strugotine itd.D.;
  3. o posljedicama pregrijavanja motora;
  4. Ulazak u sustav rashladne tekućine.
    Ako svjetlo tlaka ulja svijetli, vozač može u ranoj fazi dijagnosticirati i ukloniti kvar.

Pomoću ODB2 skenera to se može učiniti neovisno. Sljedeće pogreške bit će naznačene prisutnošću neispravnosti: P0520, P0521, P0522, P0523, P0524. Međutim, većina skenera proračuna je ograničena u funkcionalnosti i može biti nespojiva s vašim automobilom, zašto vam savjetujemo da koristite korejski proizvodni model Scan Tool Pro Black Edition.

Senzor tlaka ulja u motoru

Glavne prednosti ovog skenera uključuju dijagnozu svih jedinica i komponenti automobila, a ne samo motor (pomoćni sustavi ABS, ESP, mjenjač, ​​mjenjač, ​​itd.D.). Uređaj prikazuje rad svih dostupnih senzora (u t.h. i senzor tlaka ulja u stvarnom vremenu, Vin iz automobila, njegova prava kilometraža, verzija ECU -a itd.D, skener je kompatibilan s 99% automobila od 1993. godine, sastavlja se samo iz komponenti visoke kvalitete i ima prilično pristupačnu cijenu.

Načelo djelovanja senzora

Vrste senzora

Klasifikacija senzora za ulje provodi se načelu njihovog rada. Razlikuju se dvije glavne vrste ovih uređaja:

  1. Senzorski senzori smanjenog tlaka, primjenjujući signal na svjetiljku, koja svijetli na instrumentnoj ploči s kritičnim smanjenjem razine podmazivanja u motoru.
  2. Senzori tlaka pod mazivom motora koji prikazuju trenutni indikator prikazan na nadzornoj ploči na indeksu digitalnog ili prekidača.

Mehanički dizajn

Mehanički senzor tlaka trenutno se praktički ne koristi. Sastoji se od dva dijela – membrane i mjere. Međusobno su povezani cijev napunjena uljem. Nakon pokretanja motora, tlak ulja se povećava i membrana se savija. Ona se pomiče, prisiljavajući stabljiku mjernog dijela uređaja da se pomakne. Ovo kretanje kroz poseban mehanizam prenosi se na strelicu analogne ljestvice senzora, kao rezultat kojeg vozač vidi trenutni tlak ulja u sustavu.

Ti su senzori glomazni, dok postoje problemi s njihovom točnošću, na primjer, s toplinskim širenjem ulja. Ipak, na temelju takvih uređaja razvijeni su dijagnostički odvjetnici manometara, s kojima možete kontrolirati stvarni tlak u sustavu podmazivanja motora.

Električni i elektronički

Mehanički i elektronički indikator tlaka ulja

Električni ili elektronički senzor tlaka ulja ugrađen je na ogromnu većinu modernih automobila. Postoje razlike između ove dvije vrste:

  1. Elektronički ili hitni senzor tlaka djeluje u obliku logičkog elementa u načinu ili ne. Ako se svijetli motorom, ovo je signal za vozača da je tlak pao ispod dopuštene norme.
  2. Električni ili upravljački senzor ulja analogno s mehaničkim pokazuje tlak ulja u motoru u stvarnom vremenu. Svi se podaci prikazuju na tablici ili pokazivaču strelice.

U nekim automobilima, na primjer, moćni traktori ili sportski modeli, oba senzora su istovremeno instalirana kako bi vozač mogao pratiti stanje motora i reagirati na gladovanje nafte na vrijeme, a u vrijeme kritičnog pada pritiska da zaustavimo da zaustavimo da zaustavimo pritisak da zaustavi pritisak da se zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da zaustavi pritisak da se zaustavi pritisak da se zaustavi Odmah kako biste izbjegli raspad motora.

Senzor za hitne slučajeve je membranski mehanizam s metalnom šipkom koji je pričvršćen za kontakt. Drugi je kontakt nepomičan za pričvršćivanje na tijelo senzora. Kad motor ne radi, oni su u zatvorenom položaju, a svjetiljka na instrumentnoj ploči gori. Nakon početka, tlak se povećava, a membrana se savija pod pritiskom motornog ulja, stabljika se počinje kretati i lanac se otvara – pokazatelj na ploči s instrumentima izlazi van. Ako pritisak nije dovoljan za savijanje membrane, lanac se ne otvara i svjetiljka i dalje gori.

Načelo rada kontrole je sličan – djeluje i na membrani koja se savija pod pritiskom nafte. Ali klizač se kreće kroz mobilni mehanizam, krećući se duž reostata, mijenjajući otpor i struju u krugu. Ovisno o tome, mjerni dio senzora proizvodi trenutni tlak ulja u mazivu motora. Ponekad se umjesto reostata, poluvodički ili bimetalni pretvarači koriste u takvim uređajima, ali princip njihove operacije ostaje nepromijenjen i ovisi o kretanju membrane.

Moguće neispravnosti

Žarulja senzora tlaka ulja na instrumentnoj ploči VAZ 2110 je na

Ako je funkcionirao senzor tlaka u nafti, ne trebate paničariti, vrlo često problem leži u samom uređaju, koji će trebati provjeriti. Najčešće se nalaze takvi neispravni senzori:

  • oštećenje membrane, tako da se tlak u njoj ne podudara s radnim tlakom ulja u motoru;
  • začepljenje uljnih kanala koji vode do senzora;
  • nošenje sloja otpora na otporniku;
  • oštećenje ožičenja, što dovodi do pojave parazitskog otpora;
  • Deformacija bimetalnih ploča ili oštećenja njihovog grijaćeg elementa.
    Neki su automobili opremljeni posebnim relejem kroz koji je uključen Zummer, signalizirajući kritični tlak ulja pri određenim brzinama, na primjer, nakon 1500 o / min. Njegov neuspjeh također može iskriviti podatke.

Na različitim modelima senzori tlaka ulja su ugrađeni na različita mjesta, ali nužno u bloku cilindra, srušivši se u jedan od kanala motora maziva. Stoga je najbolje odmah proučiti operativnu knjigu koja ukazuje na mjesto ovog uređaja.

Ako nema takvih podataka, morate pažljivo pregledati blok cilindra, barem će joj se jedna žica približiti. Senzori za hitne slučajeve češće se instaliraju na glavi cilindra, a kontroliraju se odozdo, u bloku, često u blizini filtra za ulje, iako postoje druge mogućnosti ugradnje.

Provjera uslužnosti senzora tlaka

Ako je pokazatelj ulja zapalio ili počeo treptati, morate provjeriti senzor tlaka, to često uzrokuje problem.

Senzor treba pažljivo ispitati ako oko njega postoje kape za podmazivanje, najvjerojatnije je membrana oštećena, štap ne otvara lanac indikatora i nastavlja sagorijevati ili treptati. Tada je uvijen ključem i temeljito se očisti.

VIDEO: Kako provjeriti senzor tlaka ulja u hitnim slučajevima

Za dijagnozu vam je potrebna redovita pumpa i multimetar konfiguriran u načinu ohmmetra. Umještanje senzora mora biti pričvršćen na crpku, njegov terminal na plus ohmmetra, a minus je kratak za slučaj. U ovom slučaju uređaj bi trebao pokazati neki električni otpor.

Nakon što je pumpa potrebna nekoliko udara. U ovom slučaju senzor radi, ako to nije, zahtijeva zamjenu. Nakon instaliranja novog senzora, motor započinje, a pokazatelj nestaje. Ako ostane, morate potražiti razloge kvara motora.

Teže je dijagnosticirati stanje upravljačkog senzora, jer je teško regulirati pokazatelje tlaka pomoću crpke. Da biste to učinili, u nosač se ugrađuje poseban umetak ispod senzora za dva izlaza. Oni ubacuju sam senzor i analogni mjerač tlaka, posebno odvjetnika. Nakon pokretanja motora, usporedite pokazatelje ova dva uređaja i zaključite o uslužnosti uređaja.