Dijagnostika rada autogeneratora

Sadržaj

  1. Znakovi neispravnog alternatora
  2. Priprema za test
  3. Zabrane
  4. Provjera napetosti pogonskog remena
  5. Osnovne provjere bez demontaže generatora
  6. Provjere s demontažom generatora
  7. Ispitivanje otpora namota
  8. četke
  9. Potisni ležajevi
  10. Zaključak

Automobilski alternator jedna je od ključnih komponenti električne opreme automobila, radi u teškim uvjetima i stalno je pod velikim opterećenjem. Dizajner generatora u potpunosti uzima u obzir značajke njegovog rada, obraćajući pozornost na postizanje visoke operativne pouzdanosti. Međutim, nije moguće isključiti kvarove ovog čvora.

Dijagnostika električne opreme u servisnim postajama tijekom planiranog održavanja uključena je u popis obveznih provjera. Njegova implementacija otkriva nastale greške i visok stupanj istrošenosti pojedinih komponenti, uključujući i generator. Međutim, ni redovito održavanje automobila u ovlaštenim radionicama nije jamstvo protiv iznenadnih kvarova.

Sljedeći su postupci za provjeru generatora, koji omogućuju korištenje jednostavnih sredstava za procjenu njegovog tehničkog stanja s visokom točnošću. Značajka ovog uređaja je da se dizajn generatora različitih automobila temelji na identičnim principima, stoga se za njih koristi ista metoda ispitivanja, koja se može razlikovati samo u manjim detaljima.

Preporučljivo je provesti rad na provjeri zdravlja generatora prema shemi velikih blokova, a tek nakon lokalizacije neispravnog čvora, prijeći na točnu dijagnostiku. Nećemo se zadržavati na zamršenostima identificiranja kvara određene jedinice ove jedinice, koje se izvode prema našim vlastitim metodama.

kako testirati generator

Znakovi neispravnog alternatora

Vanjske manifestacije kvara generatora uključuju:

  • odgovarajući optički indikator na instrumentnoj ploči ostaje aktivan ili treperi kada motor radi;
  • vanjski zvukovi;
  • grijanje kućišta na previsoku temperaturu;
  • karakterističan miris spaljene izolacije;
  • Tupo svjetlo prednjih svjetala, treptajuće žarulje, nestabilan rad drugih potrošača električne energije (prvenstveno moćno), što se očito očituje s baterijom koja je razvila resurs;
  • Otpuštanje baterije velikom brzinom.

Uz instrumentalnu kontrolu, dodatno uzeti u obzir

  • odstupanje između generiranog napona do vrijednosti putovnice, uzimajući u obzir postojeće tolerancije u širokom rasponu opterećenja;
  • Potpuna odsutnost stresa.

Neispravljanja generatora

Priprema za provjeru

Prije početka same dijagnoze:

  • Provjerava se stanje kontakata i, ako je potrebno, provodi se ukidanje njihovih pričvršćivača i čišćenje oksida.
  • Ispituju se spojne žice i kada ih se otkrije oštećenja, zamjenjuju se pravilno duljina i presjek -presjek.

Točni rezultati se postižu korištenjem kućnog multimetra (električni tester). Poželjno je da uređaj ima poseban ulaz za spajanje strujnih stezaljki.

Zabrane

Prilikom obavljanja testiranja, ni u kojem slučaju ne smijete izvoditi sljedeće radnje:

  1. Zabranjeno je odspajati žice s izlaza generatora. Uvijek mora imati teret.
  2. Neprihvatljivo je provoditi ispitivanje metodom "iskre" – kratko spojiti izlaz generatora.
  3. Stanje izolacije ne može se pratiti gigaommetrom (zbog opasnosti od sloma izolacije zbog visokog mjernog napona ovog uređaja).

Provjera napetosti pogonskog remena

Kršenje standardne napetosti pogonskog remena generatora dovodi do činjenice da je pri radu bez opterećenja napon normalan, ali s povećanjem opterećenja, nedovoljna sila trenja će dovesti do efekta klizanja, potrebna snaga se više ne prenosi na vratilo generatora, a napon pada. Opterećenje se povećava s uzastopnim uključivanjem različitih potrošača, na primjer, prednjih svjetala.

Ako se otkrije takav fenomen, provjeravamo otklon remena, koji, kada se pritisne silom od 10 kg, ne smije biti veći od 12 mm. U slučaju labavog remena vraćamo njegovu napetost, što se vrši pomoću vijka za podešavanje, kojim se stator generatora odmiče od osovine motora.defekti pogonskog remena alternatora

Osnovne provjere bez demontaže generatora

Dolje opisani postupci provode se s toplim motorom koji radi u praznom hodu 10 do 15 minuta. Primarna provjera temelji se na činjenici da napon uzet iz generatora premašuje napon baterije (nužan uvjet za njegovo ponovno punjenje). Da biste to učinili, ugasite motor i multimetrom, koji je prebačen na način rada s konstantnim naponom (ograničenje 20 V ili u njemu), izmjerite napon na terminalima akumulatora. Zatim se motor pokreće, vrši se drugo mjerenje i uspoređuju se rezultati. Ako nema promjene, alternator je neispravan.

Druga skupina ispitivanja usmjerena je na provjeru relejnog regulatora, za koji se izlazni napon generatora nastavlja pratiti multimetrom. Njegova očitanja s uključenim motorom su 14 V. S povećanjem brzine osovine, napon se povećava, ali ne više od 0,5 – 0,7 V. Ako se ovaj uvjet prekrši, provode se detaljnije provjere, čiji je postupak opisan ovdje.provjera generatora bez demontaže multimetrom
Za provjeru generirane struje, brzina motora se povećava na srednju. Strujne stezaljke su spojene na multimetar, uređaj se prebacuje na način mjerenja istosmjerne struje, radno tijelo stezaljki pokriva žicu s izlaza generatora.

Zatim potrošači električne energije (prednja svjetla, unutarnji grijač itd.).d.), zabilježite očitanja instrumenta. Zatim se prethodno korišteni potrošači istovremeno uključuju i očitanja multimetra se uspoređuju sa zbrojem zabilježenih vrijednosti. Razlika ne smije prelaziti 5A, inače se generator smatra neispravnim.
Diodni most se provjerava multimetrom ili testom žarulje na odsutnost kvara dioda i prekida u vodljivim krugovima. Dijagnostika diodnog mosta provodi se na motoru ili nakon demontaže generatora.

Provjere s demontažom generatora

Demontaža generatora se provodi ako se jasno utvrdi da je neispravan.
U početku se provodi inspekcija koja pokazuje odsutnost mehaničkih oštećenja kućišta, normalno stanje električnih terminala i drugih komponenti.
Naslage ugljika na kliznim prstenovima dobar su pokazatelj kratkog spoja u namotima rotora.

Još nešto korisno za vas:

  • Kako sami promijeniti remen alternatora za Renault Logan?
  • Kada zamijeniti remen alternatora i kako to učiniti
  • Pregrijavanje motora: uzroci, znakovi, posljedice

Ispitivanje otpora namota

Za provjeru otpora namota, multimetar se prebacuje u način mjerenja otpora.
Za određivanje otpora namota rotora, sonde multimetra spojene su na klizne prstenove. Očitavanje instrumenta je 10 oma.
Namot statora provjerava se tek nakon odspajanja spojnih žica s terminala. Izmjerite otpor između slobodnih krajeva namota i između slobodnog kraja i zajedničke točke. Stator se smatra ispravnim ako

  • otpor zasebnog namota je u rasponu od 5 – 15 ohma;
  • otpor između slobodnih krajeva namota dvostruko je veći od otpora pojedinačnih namota;
  • otpor namota je isti.

četke

Četke se provjeravaju vizualnim pregledom. Četke koje se mogu servisirati trebale bi se slobodno kretati duž vodilica i ne imati strugotine. Uz veliki stupanj istrošenosti, zamjenjuju se novima.

Potisni ležajevi

Rotor generatora je postavljen na potporne ležajeve. Njihovo stanje se provjerava s remenom uklonjenim s remenice. S ispravnim ležajevima, rotor se slobodno okreće, a njegova rotacija ne zahtijeva nikakav napor. Ako se pronađe zračnost, ležajevi se moraju zamijeniti.

Zaključak

Točna dijagnostika zdravlja autogeneratora provodi se samostalno pomoću jednostavnih i uobičajenih mjernih instrumenata za kućanstvo. Neispravan generator obnavlja se zamjenom diodnog mosta, releja-regulatora, potpornih ležajeva i četkica te podešavanjem napetosti pogonskog remena. U drugim slučajevima, morat ćete kupiti novi.
Poznavanje jednostavnih metoda ispitivanja omogućit će vam da vratite normalan rad električne opreme bez kontaktiranja autoservisa i uštedite novac.