Kako provjeriti relej regulatora napona generatora

Sadržaj

  1. Princip rada i svrha releja
  2. Dizajn releja-regulatora i vanjski znakovi njegovog kvara
  3. Provjera multimetrom bez demontaže
  4. Provjera integriranog releja-regulatora
  5. Provjera releja sa sklopivim sklopom četke i izvedba kao zasebni modul
  6. Značajke provjere releja vozila sa stražnjim pogonom
  7. Zaključak
  8. Video: Regulator napona. Kako možete provjeriti

Relej-regulator automobila, unatoč svojoj kompaktnosti, jedna je od ključnih komponenti "generacijskog" dijela automobilske električne opreme. Njegovo ispravno stanje potrebno je za normalan rad struje.

Relej radi u strujnom krugu punjenja i ograničava njegovu vrijednost kontroliranjem izlaznog napona generatora, sprječavajući prekomjerno punjenje baterije.
Upotreba releja određena je činjenicom da napon uklonjen iz automobilskog generatora značajno varira ovisno o brzini motora i stupnju opterećenja koje stvaraju potrošači na vozilu. Snaga generatora izračunava se za maksimalno opterećenje. Stoga, pri radu sa smanjenom potrošnjom struje, izlazni napon prelazi zadanu vrijednost, što negativno utječe na vijek trajanja baterije.

regulator napona alternatora

Princip rada i svrha releja

Klasični relej-regulator sadrži kontrolni namot, koji je paralelno spojen s baterijom, i normalno zatvorene radne kontakte, preko kojih baterija prima struju punjenja. Kada je napon praga prekoračen, relej se aktivira, prekidajući dovod povećanog napona na bateriju.
Relej obavlja funkcije stabilizatora napona. Izraz koji se koristi za njegovo označavanje opisuje princip rada prvih stabilizatora napona mreže na vozilu uvedenih u masovno proizvedene automobile.ispitivanje releja regulatora

Dizajn releja-regulatora i vanjski znakovi njegovog kvara

Relej-regulator:

  1. Može se izraditi u obliku jednog od modula sklopa četkica, koristeći njegovu konstrukciju kao podlogu za ležaj.
  2. Ili je to zaseban element montiran na tijelo na nosač.

Upotreba zasebne inačice lako se vizualno otkriva zbog činjenice da je relej u otvorenom krugu strujnog toka između generatora i baterije.
U bilo kojem obliku izvedbe, relej je neodvojivi monoblok element, čije je tijelo ispunjeno epoksidom ili drugim brtvilom. To znači da se pokvarena komponenta ne može popraviti.

Kvar releja-regulatora popraćen je nedovoljnim punjenjem ili prekomjernim punjenjem baterije.
Nedovoljno punjenje baterije će rezultirati

  • motor počinje loše startati;
  • starter ne može okrenuti radilicu;
  • u teškim slučajevima, automobil je bez napona, a preostalo punjenje nije dovoljno ni za uključivanje indikatora na instrument tabli.

Neugodna posljedica prekomjernog punjenja baterije je vrenje elektrolita. Istodobno se na njegovom tijelu u blizini terminala i na samim terminalima pojavljuje bijela prevlaka i pruge.
Vanjski znakovi nisu iscrpni, oni definitivno ne ukazuju na neispravnost releja. Međutim, kada se pojave, provodi se opsežna provjera krugova i kruga generatora, čiji popis postupaka uključuje praćenje ispravnosti relejnog regulatora.

Provjera multimetrom bez demontaže

Ispitivanje multimetrom je točna dijagnostička metoda. Snaga ovog pristupa je visoka točnost, komparativna jednostavnost i praktičnost izvođenja postupaka ispitivanja koji ne zahtijevaju demontažu releja. Oni se svode na spajanje sondi na terminale baterije i analizu očitanja indikatora instrumenta.
Metoda je primjenjiva na relej u bilo kojem obliku njegovog izvođenja.

Algoritam provjere temelji se na praćenju napona na terminalima akumulatora pri različitim brzinama motora. Da biste dobili potrebnu točnost, prebacite multimetar u način rada s konstantnim naponom i radite u rasponu od 20 V ili blizu njega. Sonde uređaja spojene su na terminale baterije. Zatim izmjerite napon:

  1. Kada motor radi u praznom hodu nakon zagrijavanja od 2-3 minute, očitanja multimetra su 13,5 – 14 V.
  2. S povećanjem brzine osovine na srednju (2500 o/min), napon će se linearno povećati za 0,2 – 0,3 V
  3. Ako još jače pritisnete papučicu gasa, povećate brzinu osovine na 3500 – 4000 o/min i dodatno uključite duga svjetla, tada se rast napona prvo naglo usporava, a zatim zaustavlja na 14,5 – 14,8 V.

U nedostatku stabilizacijskog učinka i povećanja napona na 16 V ili čak više, zaključujemo da je relej-regulator pokvario i da ga treba zamijeniti.
S izmjerenim naponom ne većim od 11 – 12 V, neophodno je skinuti stezaljke i provjeriti kontakte, a zatim ponoviti mjerenja.

Još nešto korisno za vas:

  • Zašto se automobil ne pokreće s normalnim starterom: mogući uzroci
  • Trorazinski regulator napona – što je to i kako radi?
  • Što je starter bendix? Provjera, popravak i zamjena

Provjera integriranog releja-regulatora

U slučaju izvedbe releja-regulatora u obliku modula sklopa četke, provodi se kombinirana provjera. Za njegovu provedbu trebat će vam:

  • podesivi izvor napona (njegove funkcije obavlja punjač);
  • automobilska žarulja male snage (za bočna svjetla, pokazivače smjera ili kupolu unutarnjeg osvjetljenja);
  • nekoliko spojnih žica.

Osim toga, rastavljamo generator. Da biste to učinili, odvrnite jedan ili više (ovisno o verziji) pričvrsnih vijaka, uklonite sklop četke, koji čistimo od grafitne prašine.
Priključujemo podesivi izvor na ulaz sklopa četke, a žarulju na njegov izlaz, koji se poklapa s izlazom releja. Za neke modele punjača, morat ćete spojiti bateriju paralelno s izlazom, inače se izvor neće uključiti.
Zatim uključite izvor i promijenite njegov izlazni napon, koji kontrolira ugrađeni indikator ili multimetar.
Uzimajući u obzir činjenicu da četke dobro provode električnu struju, a relej može biti u dva stanja i ima graničnu karakteristiku:

  • pri ulaznom naponu ne većem od 14,5 – 14,7 V, svjetlo je uključeno;
  • ako je navedena vrijednost prekoračena, relej se aktivira, što je naznačeno isključenom lampicom.

Ako žarulja nastavi gorjeti pri naponu od 16 V ili više, relej se smatra neispravnim i mora se zamijeniti.kombinirani tip ispitnog kruga

Provjera releja sa sklopivim sklopom četke i izvedba kao zasebni modul

Često je moguće testirati relej-regulator kao zasebni modul, što eliminira učinak mogućeg utjecaja na rezultate ostatka električnih krugova automobila. Ovaj je postupak moguć uz izvođenje releja:

  • u obliku zasebnog ugrađenog modula za montažu četke;
  • u obliku neovisne funkcionalne jedinice, koja se montira u radni položaj na karoseriju automobila pomoću nosača.

U prvom slučaju bit će potrebno rastaviti jedinicu četkice i dodatno izvući relej iz nje. U drugom slučaju, relej je isključen od ožičenja i uklanja se iz nosača za praktičnost radi praktičnosti.
Daljnji postupak je identičan s prethodnim slučajem. Jedina je razlika što će ulaz testnog objekta već izravno ući u relej.

Odluka o potrebi zamjene releja donosi se na sličan način, odnosno kada se ne radi ili operacija napona preko 16 u.
Snaga takve sheme provjere je nedvosmislen zaključak o tehničkom stanju releja i točnom lokalizaciji mjesta odbijanja.Odvojena shema kontrole

Značajke provjere releja automobila s pogonom na stražnjeg kotača

Spajanje relacije većine automobila s pogonom na stražnjim kotačima (uključujući VAZ klasike) provodi se prema shemi s jednim rodom u kojoj mase mase uzimaju masom mase. To se uzima u obzir pri konstruiranju kruga činjenicom da su kontrolno svjetlo i minus izvora spojeni izravno jedno na drugo i dodatno spojeni na masu kućišta releja.
Preostali postupci provjere ostaju nepromijenjeni.

Zaključak

Proces provjere uslužnosti relej-regulatora ne primjenjuje se na tehnički složeni i provodi se s uključivanjem najjednostavnijih uređaja. Praktična provedba ovih postupaka, pod uvjetom za točnost u smislu povezivanja pojedinih komponenti električnog kruga, zahtijeva minimalnu razinu posebnog znanja i profesionalnog usavršavanja.

Snaga metoda ispitivanja: Ispitivanje se provodi prema općoj shemi, a na automobilima različitih marki, postupak njegovog ponašanja razlikuje se samo zasebnim detaljima koji uzimaju u obzir dizajnerske značajke.
Zbog komparativne jednostavnosti i visokog sadržaja informacija o rezultatima implementacije, preporučljivo je kombinirati provjeru releja s kontrolom preostalih lanaca generatora.

Video: regulator napona. Kako možete provjeriti