Simptomi kvarova i popravka RTD-a

Sadržaj

  1. Mjesta ugradnje
  2. Dizajn regulatora
  3. Princip rada regulatora tlaka goriva
  4. Simptomi kvara RTD-a
  5. Dijagnostika
  6. Video: Regulator tlaka goriva. Loša vožnja, loš start.

Jedna od značajki sustava ubrizgavanja automobilskog motora je prisilno dovod goriva u usisni razvodnik – njegovo ubrizgavanje, a za to je potrebno da se benzin dovodi pod tlakom.
Tlak goriva osigurava električna pumpa za gorivo, ali ova jedinica pumpa samo benzin. Za normalno funkcioniranje sustava potrebno je stvoriti i održavati tlak u određenom rasponu, a uzimajući u obzir uvjete koji nastaju tijekom rada elektrane.
kontrola tlaka goriva
Za kontrolu i održavanje tlaka, u uređaj sustava ubrizgavanja uključen je regulator tlaka goriva (RDT). Zapravo, ovaj uređaj je ventil membranskog tipa, pa ga vozači jednostavno nazivaju tlačnim ventilom.

DT regulator je mehanički uređaj čiji se rad temelji na diferencijalnom tlaku, a njegov dizajn ne koristi nikakve elektroničke komponente, stoga ECU ne prati i ne utječe na rad ove komponente.

Istodobno, RTD ne samo da održava tlak na strogo definiranoj vrijednosti, već regulira indikator ovisno o radnim uvjetima.

Mjesta ugradnje

Na automobilima je sustav ubrizgavanja opremljen zasebnom linijom za odvod viška benzina, koji ide od razvodnika goriva do spremnika za plin (recirkulacija goriva). U takvim mlaznicama regulator je instaliran izravno na razvodnik goriva (ili spojen na nju), tako da jedinica brzo "reagira" na promjene radnih uvjeta motora i prilagođava tlak u tračnici. U ovom dizajnu elektroenergetskog sustava koristi se mehanički tip RTD.

mjesto regulatora tlaka
Postoji još jedna verzija mlaznice – bez recirkulacije benzina. U ovom sustavu uopće nema "povrata", a regulacija se vrši na izlazu njihove pumpe za gorivo. Posebnost takvog sustava je mjesto regulatora – u spremniku ili blizu njega. Ovdje se već koristi RTD, čiji rad kontrolira ECU – upravljačka jedinica prati potrebne parametre pomoću senzora ugrađenog u rampu i ispravlja ga slanjem signala regulatoru.

Energetski sustavi s elektroničkim regulatorima koriste se rjeđe od mehaničkih zbog složenog dizajna i, sukladno tome, manje pouzdanosti.
gdje se nalazi regulator tlaka goriva

Dizajn regulatora

Uređaj mehaničkog regulatora tlaka goriva je jednostavan. Sastoji se od tijela koje je iznutra podijeljeno membranom u dvije komore. Jedna od njih se zove komora za gorivo, druga se zove komora za razrjeđivanje (ili jednostavno vakuumska komora). Svaka od komora je spojena s komponentama sustava armaturama i kanalima. Komora za gorivo je kanalima spojena na cijev goriva, a od nje polazi i priključak linije za odvod viška benzina ("povrat"). Vakuumska komora također ima priključak koji je dizajniran za spajanje na usisni razvodnik.

Na membrani je pričvršćen igličasti ventil, čije sjedište je kanal za ugradnju odvodnog voda. Ovaj ventil je stalno u zatvorenom položaju, a pritisnut je na sjedište oprugom ugrađenom u vakuumsku komoru.
RTD dizajn

Princip rada regulatora tlaka goriva

Princip rada regulatora je sljedeći: kada je motor zaustavljen (kada pumpa ne pumpa gorivo), opruga kroz membranu pritiska ventil na sjedište na odvodnom kanalu i on je u zatvorenom položaju. Nakon pokretanja motora, pumpa za gorivo pumpa benzin u rampu, odakle ulazi u komoru za gorivo RTD-a. Sve dok je pritisak zanemariv, sila opruge će držati ventil zatvorenim, dopuštajući da se pritisak poveća.

S porastom tlaka gorivo djeluje na membranu, a čim prijeđe krutost opruge, membrana se pomiče prema komori za razrjeđivanje, što za sobom povlači ventil. Kao rezultat toga, "povratni" kanal se lagano otvara i dio benzina odlazi u odvod – tlak se oslobađa do razine na kojoj opruga ponovno zatvara odvodni kanal ventilom.
No, kao što je već napomenuto, regulator tlaka goriva "prilagođava" se radu motora. A za to se koristi vakuum stvoren u usisnom razvodniku.

Vakuumska komora RTD-a spojena je na razdjelnik, tako da se nastali vakuum prenosi u navedenu komoru. Razmotrimo učinak vakuuma na funkcioniranje regulatora na dva primjera:

  1. Motor radi u praznom hodu. U ovom načinu rada nije potrebna velika zaliha benzina u tračnici, jer je potrošnja u praznom hodu minimalna, što znači da nije potreban povećani tlak. Na XX ventil za gas je u zatvorenom stanju, a iza njega se ne dovodi zrak. Kao rezultat toga, u kolektoru nastaje nedostatak zraka – razrjeđivanje. Ovo razrjeđivanje, djelujući na membranu regulatora, stvara dodatni otpor krutosti opruge – njena sila se smanjuje i potreban je manji tlak goriva za otvaranje ventila, višak se ispušta na donjoj granici raspona radnog tlaka.
  2. Motor radi pri maksimalnom opterećenju. Potrošnja goriva u ovom načinu rada je velika i zahtijeva povećani pritisak u tračnici, zapravo – njegovu rezervu, tako da je dovoljan za normalan rad motora. U ovom radnom stanju ventil za gas je otvoren i zrak slobodno struji u usisni razvodnik, zbog čega nema vakuuma. A kako nema vakuuma, nema dodatnog otpora oprugi. Za njegovu kompresiju koristi se samo tlak goriva. Kao rezultat toga, reset se događa na gornjoj granici raspona, što osigurava potrebnu opskrbu benzinom u rampi.

Koristeći samo brzinu opruge i vakuum u razdjelniku, regulator brzo reagira na promjenu načina rada motora, budući da za to koristi uvjete koje stvara sam motor.

Simptomi kvara RTD-a

Mehanički regulator je pouzdan element zbog jednostavnog dizajna. Ali se i lomi. Neispravan RTD očituje se nizom simptoma:

  1. Poteškoće pri pokretanju motora.
  2. Nestabilnost i "plivanje" revolucija.
  3. Smanjenje snage i dinamičkih performansi automobila.
  4. Spontano zaustavljanje jedinice na XX.
  5. Trzaji i trzaji automobila pri promjeni načina rada motora.

Iste simptome daju neispravnosti drugih komponenti sustava za ubrizgavanje, što otežava identificiranje uzroka nepravilnog rada agregata. Istodobno, kada traže problem, vlasnici automobila niti ne obraćaju pažnju na RTD, vjerujući da se u njemu nema što razbiti.

Neispravnosti regulatora:

  • smanjenje krutosti opruge;
  • zaklinjenje ventila (RDT funkcionira spontano i nasumično);
  • zaglavljivanje ventila;
  • začepljenje kanala;

Smatra se da regulator tlaka ne zahtijeva održavanje, a ako se otkrije kvar, mijenja se.

Još nešto korisno za vas:

  • Zašto motor dobiva na zamahu, ali ne vuče tijekom vožnje?
  • IAC (regulator u praznom hodu): što je to i zašto je potrebno?
  • Kako zamijeniti regulator brzine u praznom hodu na VAZ 2108, 2109, 2114?

Dijagnostika

Ispravnost regulatora tlaka goriva provjerava se mjerenjem tlaka u razvodniku goriva. Razmotrite algoritam za provjeru regulatora tlaka na primjeru automobila VAZ-2110 sa sustavom napajanja za ubrizgavanje. Ovaj automobil koristi injektor s recirkulacijom goriva, tako da se RTD nalazi na razvodu goriva.
Za izvođenje trebat će vam mjerač tlaka, kao i komad gumene cijevi otporne na ulje i dvije stezaljke. Algoritam radnji je sljedeći:

  1. Proizvodimo gorivo iz rampe (izvlačimo osigurač odgovoran za napajanje električne pumpe za gorivo, pokrećemo motor i čekamo da se sam zaustavi).
  2. Na rampi tražimo armaturu namijenjenu otpuštanju pritiska i uklanjanju poklopca na njoj.
  3. Odvijamo kalem s priključka (pažljivo i polako, jer gorivo može ostati u tračnici).
  4. Povučemo cijev na spojnicu i pričvrstimo je stezaljkom.
  5. Priključujemo mjerač tlaka na cijev i također ga popravljamo.
  6. Vratite osigurač i pokrenite motor.
  7. Ugrađujemo na motor XX.
  8. Provjeravamo očitanja manometra (na VAZ-2110 ovaj parametar je 2,8-3,2 atm.).
  9. Na regulatoru nalazimo granu koja dolazi iz razdjelnika i odvojimo je od RTD-a. Ako uređaj radi ispravno, ova radnja će povećati tlak za 0,3-0,7 atm.

Nedosljednosti u očitavanju mjerača tlaka će ukazati na kvar regulatora ili drugih komponenti sustava. Da biste točno identificirali uzrok kvara, morate dijagnosticirati rad preostalih čvorova.

Video: Regulator tlaka goriva. Loša vožnja, loš start.